Meist

Võta tool

350 aastat ajalugu

Sporrong on unikaalse ajalooga metall-esemete tootja. Ettevõtte asutati 1666. aastal meister Hendrik Grau poolt ajal, mil Rootsi omas Euroopas tugevat sõjalist jõudu ning sõjariistade ja vormi detailid olid nõutud mitmetel Karl XI ja tema kuningliku armee sõjakäikudel.

Meie ajalugu algab 1666 aasta veebruaris, Stockholmis, mil vööde valmistaja Hendrik Grau avas oma töökoja Helgeandsholmeni saarel, Rootsi Kuningliku Palee läheduses. Hendrik Grau oli Stockholmi üks esimesi metallivööde gildi meistreid. Tol ajal vajas Rootsi sõjavägi suurtes kogustes vormide aksessuaare, embleeme ja nööpe. Samuti oli vaja ajastust tulenevalt (17 sajandi barokk) metallist detailidega kaunistatud vöösid, rihmasid ja muid detaile.

Edukat töökoda pärandati põlvest põlve ajani, mil järeltulijaid enam polnud. Siis võttis töökoja üle vanim meister, Carl-Claes Sporrong, kes andis ka ettevõttele praeguse nime.

19 sajandi tööstustumise käigus õitses kogu metallitööstus, seal hulgas ka Sporrong, kes spetsialiseerus mundrite nööpide ja embleemide tootmisele. Klientideks olid telegraafiamet, Rootsi Raudteed ning teised avalikud asutused. Sporrong võitis Carl-Claes Sporrongi lese Maria Sporrongi juhtimisel mitmeid kvaliteedi auhindu üleilmsetelt näitustelt, kogudes mitmeid prestiižeid kliente: Kuningas Karl XV õukond, avalikud asutused ja politsei.

Sporrong kasvas jõudsalt ka 20-l sajandil, kogudes üha tähtsamaid kliente: 1912 olümpia medalid ning tellimusi tuli ka teiste skandinaavia maade kuningakodadelt. Aastast 1965 kannab sporrong tiitlit Rootsi Kuningliku Õukonna varustaja. Meie loodud on Taani prints Frederiku ja printsess Ingridi pulmade mälestusmündid. Samuti Rootsi kuninga Carl XVI Gustavi ja Kuninganna Silvia mälestumünt aastast 1976. 2010 aastal tootsime mälestusmedali Rootsi printsess Victoria ja Prints Danieli pulmade puhul.

Oleme oma pärandi eest hoolitsenud oma oskusi pidevalt arendades ning põlvkondade kaupa edasi andes. Täna kuulub Sporrong Kultakeskus OY koosseisu, mis on Soome juhtiv ehtetootja ning asustati aastal 1918. Kultakeskus pakub laias valikus tooteid, sealhulgas teemantid, hõbe- ja kuldehted, lauahõbe ja erinevad auhinnad. Kultakeskus on ka kellade levitaja, sh Tommy Hilfigeri, Oris, Calvin Klein ja Hugo Boss.

1666

Girdlemaker Henrik Grau travels to Stockholm from Germany and establishes a guild.

1666

1666

Grau starts producing uniform details for the King’s army as wellas fashion items that where in demand at the time.

1666

1720

 
Grau's granddaughter Anna Katarina Schiller took over and built the main belt-making workshop in the capital.
1720

1842

The company was passed down through generations of Grau untilnone were left to take over the business. The business was thenbought by the eldest master of the Grau guild, Carl Claes Sporrong, who gave the company it’s current name.

1842

1850's

The establishment of Swedish Telegraph Agency and the Swedish Railway gave rise to increased demand for metal buttons for uniformed personnel. To meet this increased demand, Sporrong specialized in the manufacture of metal buttons.

1850's

1864

After C.C. Sporrong's death in 1864, his widow and son took over the running of the business. During this time, the company's productswere awarded both at the Stockholm Exhibition in 1866 and at the World's Fair in Paris 1867.

1864

1860's

Sporrong products have not only been part of the Scandinavian history, they have also been part of other countries’ history. Sporrong supplied buttons for uniforms used in the American Civil War.

1860's

1912

Sporrong proud to have produced the Olympic medals in 1912.

1912

1918

The factory at Kungsholmen grew and in 1918 the construction of the company's own business building at Kungsgatan 17 began

1918

1923

 
1923 Mille's commemorative medal for the 400th anniversary of Gustav Vasa's entry into Stockholm, an icon in medal art.
1923

1965

Sporrong received a Royal Warrant from the Swedish Royal Court.

1965

2010

 
The Crown Princess's wedding
2010

2019

Kultakeskus Oy, Finland aquires the Sporrong group from the Swedish company Midway Holding AB who had been it’s ownerssince 1990.

2019

Kuidas me töötame

Kvaliteetne käsitöö

Pöörame tähelepanu kõikidele olulistele detailide, nii tootmises, disainis kui teenustes. Peame oma kõrget kvaliteeti väärtuseks, mida hoida.

Meie metalli ja emaili tehas asub Saaremaal, Kuressaares ning meil on üks uusimaid galvaanika liine ida-euroopas. Eestis on käsitöö alati au sees olnud ning kasutame seda palju ka meie tehases, et saavutada parim võimalik tulemus. Toodete disainil pöörame tähelepanu kliendi erisoovidele ning üritame need saavutada.

Omame ISO 9001 kvaliteedijuhtimise süsteemi sertifikaati juba aastast 1999. ISO 14001 keskkonnajuhtimise süsteemi sertifikaat on meil aastast 2008. Loodame, et nende standardite olemasolu annab kliendi silmis ka lisaväärtust.

Töötame ka koos parimate disaineritega, loomaks unikaalsust. 20 sajandu algul tegime tihedat koostööd Rootsi disainis tundut Carl Millesi ja Carl Eldhiga.